Πρόγραμμα Fantasmagoria 2018

by Nyctophilia

Εδώ και χρόνια, αντίστοιχα φεστιβάλ του εξωτερικού προβάλλουν τους καλλιτέχνες τους και προάγουν τη δημιουργική έκφραση της φαντασίας, που πλέον, ειδικά στη λογοτεχνία, έχει διαμορφώσει το δικό της ξεχωριστό είδος. Η Λογοτεχνία του Φανταστικού αποτελεί -κυρίως από τα τέλη του 19ου αιώνα και έπειτα- ένα δυνατό ξεχωριστό είδος λογοτεχνίας με σπουδαίους εκφραστές και σταδιακά αυξανόμενη απήχηση στο παγκόσμιο αναγνωστικό κοινό. Τα τελευταία χρόνια η λογοτεχνία του φανταστικού ανθεί και στην Ελλάδα, συγκεντρώνοντας πληθώρα νέων συγγραφέων που έχουν να επιδείξουν αξιόλογο έργο. Άλλες μορφές έκφρασης της συγκεκριμένης τάσης είναι τα RPG (Role Playing Games), το κόμικ, η ζωγραφική κ.ά.

Οι εκδηλώσεις και δράσεις του Φεστιβάλ Φανταστικού, προάγουν τη λογοτεχνία, τη φιλαναγνωσία και κάθε μορφή τέχνης που έχει πυρήνα της τη δημιουργική φαντασία του δημιουργού, ως μια προσπάθεια απόδρασης από τη δύσκολη καθημερινότητα ή ενίσχυσης του πνεύματος στην υλιστική εποχή που διανύουμε.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του 2ήμερου Φεστιβάλ Φανταστικού της Θεσσαλονίκης Fantasmagoria 2018.

Περισσότερες πληροφορίες στο fantasyfest.gr.

Σάββατο 21 Απριλίου

Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης

11.00-11.45 Ο Μικρός Άγγελος και ο Σχολικός Εκφοβισμός – Ένα παραμύθι επαυξημένης πραγματικότητας από τον Ψυχολόγο Γ. Δασκαλάκη
11.45-12.30 Αθανάσιος Βασιλάκης – Σεμινάριο συγγραφής -Η Εξέλιξη της ιστορίας μέσω των Χαρακτήρων.
12.30-13.15 Μαρία Αμανατίδου-Το happy της μαμάς! (εκδόσεις iWrite)
13.15-14.00 Addart – TAF Thessaloniki Animation Festival “Παιδικά Animation”
14.00-15.00 Ευλαμπία Τσιρέλη: ”Δέντρα και δάση της Μέσης Γης”. Μυθολογία, συμφολισμός, αναφορικότητα (Εκδόσεις Δαιδάλεος)
15.00-16.00 Σωτηρία Ιωαννίδου-Μυθοσκορπίσματα: Ομάδα Αφήγησης Μύθων Με Συνοδεία Ζωντανής Μουσικής
16.00-16.45 Λένα Κικίδου-Ο κύκλος της φυσικής καταστροφής (Εκδόσεις Κέδρος)
16.45-17.30 Horrorant: Ο τρόμος στον κινηματογράφο-Βιβλίο Ά (Εκδόσεις Λυκόφως)
17.30-19.00 Το Ταξίδι του Συγγραφέα. Ομιλία και συμβουλές για τη συγγραφή από την Ευλαμπία Τσιρέλη-Παρουσίαση των ανθολογιών του Εργαστηρίου Συγγραφής
19.00-19.45 Απονομή Βραβείων διαγωνισμού ”Φαντασία 2018”
20.00-20.45 Στο Λυκόφως των σκιών-Αφηγητές: Ροδάνθη Δημητρέση, Χρυσάνθη Βουδούρη, Ναντίνα Κυριαζή (Action Art)
21.00-22.00 Αλέξανδρος Στουγιαννίδης-Ταινίες Fantasy

Αίθουσα Νερού

11.00-11.45 Βούλα Κοτσάλου-Warja Lavater – Τα κλασσικά παραμύθια με συμβολική γραφή (παραμύθια με εικονογράφηση χωρίς καθόλου λέξεις)
12.00-12.45 Παιδικές δραστηριότητες με την Joy και τον Tony Pepperoni
13.00-13.45 Αγνή Σιούλα-Μαύρα Λιβάδια (εκδόσεις Λυκόφως)
13.45-14.30 Λίλη Μαυροκεφάλου-Τότε που το νερό πολεμούσε τη φωτιά (Εκδόσεις Momentum)
14.30-15.00 Πέτρος Ευαγγελόπουλος-Παράξενα πλάσματα (Εκδόσεις Ανάτυπο)
15.00-15.30 Χρήστος Αντώναρος-Γεννημένη στις 13, βιβλίο 2 Οβελάντουμ (Εκδόσεις Ανάτυπο)
15.30-16.00 Χαράλαμπος Μπίλας-Αφηγήσεις ιαπωνικών μύθων για την καταγωγή των αυτοκρατορικών κειμηλίων
16.00-16.45 H.P. Lovecraft: Ο Ονειρευτής των Νυχτερινών Τόπων του Φρανκ Μπέλναπ Λονγκ (Ars Nocturna)
16.45-17.30 Μαρία Ζαχαράκη-Θυσία (εκδόσεις Momentum)
17.30-18.15 Ιλέην Ρήγα & Nyctophilia-Ψίθυροι στο Σκοτάδι: Ο Υπερφυσικός τρόμος στο Γοτθικό Ρεύμα
18.15-19.00 Λέττα Βασιλείου-ΣΟΒΟΦ: Ο κινούμενος ήλιος (Εκδόσεις Πνοή)
19.00-19.45 Λίνα Παλέρα-Εργαστήρι εκμάθησης αρχαίας λύρας από τον πολυχώρο πολιτισμού SEIKILO και την Οργανοποιία Luthieros
19.45-20.30 Συλλογικό-Ιστορίες της γιαγιάς Ιτιάς (Will o’ Wisps)
20.30-21.00 Γιώργος Κωστόπουλος-John Smith: Αναπαυτής (εκδόσεις Πηγή)
21.00-22.00 Γιώργος Μαντζουρανίδης-Dark Urban Legends

Σκηνή Φουαγιέ

11.00-14.00 Σεμινάριο Stratego από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Στ. Σεκερτζή (Ελληνική Ομοσπονδία Στρατέγκο)
14.00-15.00 Παύλος Καραχισαρίδης-Οι Ιππότες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας: Αναβίωση της Οπλομαχίας 13ου-15ου αιώνα.
15.00-16.00 The Cosplay parade: Fantantasmagoriκές μεταμφιέσεις
16.00-17.00 Δήμητρα Μπενίση:”Εσύ σπαθί μου διμισκί, να μην αποστομώσεις” (Θεατρικό)
17.00-19.00 Παρουσίαση μεταποίησης και παλαίωσης επίπλων με συμμετοχή κοινού-workshop λινοτυπίας, Ζωή Ευστάθιου (aka The Craft Of Raven)
20.00-20.15 Dancing for the Moon” Tribal fusion “Dancera troupe” By Eleni Iosif

Gamer’s Corner

11.00-13.00 Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers
13.00-15.00 Requiem For Greece-A live action Role Playing Game Network
15.00-17.00 Blitz Games
19.00-22.00 Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers
11.00-22.00 ΕΣΦΙΠΣ -Ελληνικός σύλλογος φίλων Ιστορίας και παιχνιδιών στρατηγικής
11.00-22.00 Γνωρίστε την Ασλέζα-D&D Sessions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon
11.00-22.00 Γνωρίστε την Ασλέζα-D&D Sessions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon
11.00-22.00 Blitz Games

Κυριακή 22 Απριλίου

Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης

11.00-11.45 Έφη Μπαχτσεβάνα-Let’s play Boomwhackers
12.00-12.45 Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίδιοι, όλοι μαγικοί-Θεατρικό παιχνίδι για παιδιά 6-12 ετών (Χρυσάνθη Βουδούρη και Zafouko Yamamoto)
13.00-13.45 Addart – TAF Thessaloniki Animation Festival “Fantasy Animation Films”
14.00-15.45 Οι GRamers, σε συνεργασία με τα GNET, παρουσιάζουν το The Witcher 3: Wild Hunt
16.00-16.45 Άρης Δεληγιαννίδης-Σεναριακές αρχές μυθοπλασίας και η εφαρμογή τους στο φανταστικό
17.00-17.45 Βέρα Καρτάλου και Λυδία Ελιόγλου-Παρουσίαση της Συλλογής του 121 Words “Μικρή μου Καρδιά – Little Hearts”
18.00-18.45 “Πίστη & θρησκευτικότητα στο έργο του Χ.Φ. Λάβκραφτ” με τον ψυχολόγο – συγγραφέα Γιώργο Ιωαννίδη
19.00-20.00 Σεμινάριο δημιουργικής γραφής με τον Graham Masterton
21.00-22.00 Stand Up Fantasy

Αίθουσα Νερού

11.00-11.45 Διονύσης Λεϊμονής-Το τέταρτο αλογάκι (Εκδόσεις Πατάκης)
12.00-12.45 Παιχνίδι ρόλων αφιερωμένο στο παιδικό βιβλίο: Η Ελπίδα και οι υπερκακοί του Πέτρου Αργυρίου, από την δημιουργική ομάδα Gamecraft (Άλκης Χατζόπουλος)
13.00-13.45 Βίβιαν Φόρτη-Εργαστήριο δημιουργικής γραφής για τους μικρούς φίλους του φανταστικού
14.00-14.45 Λίλα Κίσσα-Φραγκομίχαλου: Angel Eyes: Αναβιώνοντας την Εικονογραφημένη Λογοτεχνία του Φανταστικού
15.00-15.45 Yoga για παιδιά
15.45-16.30 Λευτέρης Κεμαμίδας-Οι Γιοι της Στάχτης (εκδόσεις Mamaya)
16.30-17.15 Η φαντασία στο Λυκόφως (Συλλογική παρουσίαση των εκδόσεων Λυκόφως)
17.15-18.15 Τρόμος, δυστοπία, ρομαντικό αστικό & αλληγορία: Τέσσερα είδη του φανταστικού από τέσσερις νέες συγγραφείς (Εκδόσεις Πηγή)
18.15-19.00 Γιώργος Μπελαούρης-Ψυχοπλάνη: Ο κόσμος της Lenore Corpse (εκδόσεις Rising Star)
19.00-22.00 Στα Ηλύσια της τρέλας-Ένα Ζωντανό Παιχνίδι Ρόλων από το Requiem For Greece

Σκηνή Φουαγιέ

11.00-14.00 Σεμινάριο Stratego από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Στ. Σεκερτζή (Ελληνική Ομοσπονδία Στρατέγκο)
14.00-16.00 Quiz-παιχνίδια γνώσεων από τον ελληνικό σύλλογο φίλων Tolkien “The Prancing Pony”
16.00-18.00 Βασίλης Καλοπαναγιώτης-3D Origami Workshop
18.00-18.30 Shinobi: πολεμώντας στις σκιές από τον Μιχαλη Παπανικολάου του Α.Σ. Φαέθων Επταπύργιο-Κάστρα
18.30-19.30 Γιάννης Κομπατσιάρης-Μεσαιωνική Οπλομαχία: Πώς ήταν πραγματικά η μάχη στον μεσαίωνα
20.00-20.15 Dark Dance “Dancera troupe” By Eleni Iosif
20.15-21.00 The Cosplay parade: Fantantasmagoriκές μεταμφιέσεις

Gamer’s Corner

11.00-13.00 Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers
13.00-15.00 Requiem For Greece-A live action Role Playing Game Network
15.00-17.00 Blitz Games
19.00-22.00 Επιτραπέζια D&D και RPG παιχνίδια από τους Boardgames Brawlers
11.00-22.00 ΕΣΦΙΠΣ -Ελληνικός σύλλογος φίλων Ιστορίας και παιχνιδιών στρατηγικής
11.00-22.00 Γνωρίστε την Ασλέζα-D7D Sesions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon
11.00-22.00 Γνωρίστε την Ασλέζα-D7D Sesions 5ης έκδοσης από την gaming ομάδα του ΦantastiCon
11.00-22.00 Blitz Games

Βρείτε το event και στο Facebook

https://www.facebook.com/events/223989948167745/

προτεινουμε επίσης

Leave a Comment

* Χρησιμοποιώντας αυτή τη φόρμα., συμφωνείτε με την αποθήκευση των στοιχείων και δεδομένων σας στη βάση του ιστότοπου για στατιστικές αναλύσεις.

Η Nyctophilia.gr χρησιμοποιεί cookies για να εξασφαλίσει τη σωστή λειτουργία της, την δυνατότητά σας να επικοινωνήσετε μαζί μας, καθώς και να βελτιώσει την εμπειρία σας στο website. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Αποδοχή Αναλυτικά